Ιστιοπλοΐα Αγώνες Ιστιοπλοΐας Τριγώνου Επεξεργασία
Τρίγωνα - Ιστιοπλοΐα
42nd Trofeo S.A.R. Princesa Sofia 2011, η ανεξάντλητη παρακαταθήκη του Ben Ainslie…
Παρασκευή, 15 Απρίλιος 2011 00:00

Διπλή η νίκη για τον ολυμπιονίκη Μπεν Έινσλει επεφύλασσε η Μαγιόρκα και το παγκόσμιο κύπελλο ιστιοπλοΐας Princesa Sofia 2011, αφού ο Βρετανός πρωταθλητής κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα φινν και αναδείχθηκε ως ο αδιαφιλονίκητος κορυφαίος ιστιοπλόος της διοργάνωσης. Η ελληνική αποστολή με τους Μάντη – Καγιαλή,  Κοκκαλάνη, Καμπουρίδη – Παπαδόπουλο, Μιτάκη, Σκαρλάτου, Χειμώνα, Μπουγιούρη και Παπαθανασίου, αγωνίστηκαν με αξιοπρέπεια και οι δύο πρώτοι πέτυχαν την 5η και την 4η θέση της γενικής κατάταξης στις κατηγορίες 470 και RS:X.

Πρίγκιψ της διοργάνωσης αναδείχθηκε ο Βρετανός ιστιοπλόος Ben Ainslie πραγματοποιώντας μια άψογη κούρσα μεταλλίων από την εκκίνηση μέχρι τον τερματισμό, την τελευταία ημέρα της διοργάνωσης, που φιλοξένησε ο πανέμορφος όρμος της Πάλμα ντε Μαγιόρκα από τις 2 έως τις 9 Απριλίου. Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο συμπατριώτης του Σκοτ και το χάλκινο ο Γάλλος Λεμπρετό, με τον Έινσλει να επιστρέφει στα φινν μετά από ένα σιρκουί match race αναμετρήσεων.

«… Η επιστροφή μου στα φινν δεν ήταν ότι πιο εύκολο…» δήλωσε ο Άγγλος πρωταθλητής και συμπλήρωσε: «… Πρέπει να ενδυναμώσω τη φυσική μου κατάσταση, είμαι πολύ  χαρούμενος γιατί η αποστολή της Βρετανίας θα επιστρέψει με τα περισσότερα μετάλλια, γεγονός που πρωτίστως ενισχύει την πατρίδα μου και την αγγλική ιστιοπλοΐα και δευτερευόντως προαναγγέλει τη δυναμική εκπροσώπησή της στους επερχόμενους Ολυμπιακούς Αγώνες του Γουέιμουθ…». Στην ίδια κατηγορία ο Ιωάννης Μιτάκης κατατάχθηκε 27ος στους 83 με 150 βαθμούς ποινής ( 13, OCS, 6, 16, 1, 13, RDG, 22, 21 και 33).

Ο Ολλανδός Ντόριαν φαν Ράισελμπέρχε, ο Νεοζηλανδός Τομ Άσλεϋ και ο Βρετανός Νικ Ντέμπσυ κατέκτησαν τις τρείς πρώτες θέσεις του βάθρου για την κατηγορία RS:X. Ο Ντέμπσυ πλασαρίστηκε στη 2η θέση της γενικής κατάταξης αθλητών που προκύπτει από τα παγκόσμια κύπελλα της διεθνούς ομοσπονδίας.

Ευτυχής και πρωταθλητής ο Ολλανδός Ράισελμπέρχε δήλωσε ότι παρόλο που ο κύριος στόχος του ήταν ένα από τα τρία μετάλλια: «… Η λύτρωση ήρθε με το Χρυσό και την πρώτη θέση ανάμεσα σε πολύ σημαντικούς και δημιουργικούς αντιπάλους. Ήταν μια πανέμορφη ρεγκάτα, ηλιόλουστη και με τις κατάλληλες ριπές…»

Στην τέταρτη θέση με 5 βαθμούς ποινής διαφορά από τον χάλκινο Ντέμπσυ κατατάχθηκε ο Βύρων Κοκκαλάνης ως ο υπερασπιστής του περσινού τίτλου αλλά και αθλήτης με το ειδικό βάρος σε επίπεδο διεθνών συμμετοχών και επιδόσεων. Ο Βύρωνας ολοκλήρωσε τη διοργάνωση με 61 βαθμούς ποινής (8, 3, 12, 6, 4, 2, 13, 13, 2, 1, 10).

Στην αντίστοιχη κατηγορία των γυναικών η Μαρίνα Αλαμπάου οδήγησε το στόλο από τη δεύτερη ημέρα της διοργάνωσης και περήφανη ανέβηκε για πρώτη φορά στην πρώτη θέση του βάθρου ακούγοντας τον εθνικό ύμνο της Ισπανίας. Το ασημένιο μετάλλιο φόρεσε η Γαλλίδα Σαρλίν Πικό, ενώ την τρίτη θέση του βάθρου διεκδίκησαν οι Ιταλίδες Λάουρα Λινάρες και Αλεσάντρα Σενσίνι, με την πρώτη να κερδίζει τη δεύτερη, στην κούρσα των μεταλλίων χωρίς όμως και να καταφέρνει να πλασαριστεί στη 3η θέση της γενικής κατάταξης. Η Αγγελική Σκαρλάτου του Ναυτικού Ομίλου Βουλιαγμένης κατετάγη 21η με 180 βαθμούς ποινής (6, 14, DNC, 19, 22, 24, 19, 29, 17, 30).

Στην κατηγορία των STAR και σε σύνολο 38 σκαφών η Αγγλία πρόσθεσε ένα ακόμη Χρυσό μετάλλιο από τους Πέρσυ και Σίμψον. Η μεγάλη μάχη δόθηκε για το ασημένιο και το χάλκινο μετάλλιο καθώς Ρόμπερτ Στάνγιεκ – Φρίτσχοφ Κλίιν (ΓΕΡ), Τόρμπεν Γκράελ – Μαρσέλο Φερέιρα (ΒΡΑ) και Ντιέγκο Νέγκρι – Ενρίκο Βόλτολίνι (ΙΤΑ) ισοβάθμισαν στη δεύτερη, την τριτη και την τέταρτη θέση της γενικής κατάταξης με 79 βαθμούς ποινής. Με γνώμονα τις επιδόσεις τους από τις 10 συνολικά ιστιοδρομίες που πραγματοποιήθηκαν οι Γερμανοί ανέβηκαν στη δεύτερη θέση του βάθρου (2, OCS, 11, 6, 22, 5, 12, 6, 8, 1, 6) ακολουθούμενοι από τους Βραζιλιάνους Γκράελ και Φερέιρα (4, 5, 12, 2, 9, 33, 6, 12, 2, 15, 12), ένα σκαλοπάτι πιο κάτω. Ο Αιμίλιος Παπαθανασίου ολοκλήρωσε τη διοργάνωση 18ος.

Μολονότι η πατρίδα μας δεν εκπροσωπήθηκε στα 49er, ο ελληνικής καταγωγής Στεφάν Χριστίδης και ο Γάλλος συναθλητής του Ντιό Μανιού υπερασπίστηκαν επάξια τον τίτλο τους, καθώς η εμπειρία και το δέσιμο που έχει προκύψει μετά από δέκα χρόνια στον όρμο της Πάλμα, κέρδισε τη ρώμη και τη φιλοδοξία των διεκδικητών Ιταλών Πιέτρο και Τζιανφράνκο Σιμπέλλο.

Στα 470 ανδρών οι Γάλλοι Νικολά Σαρμπονιέ και Ζερεμί Μιό, που αγωνίζονται μαζί μόλις 2 μήνες, ανέτρεψαν κάθε πρόγνωση, ανέβηκαν στο πρώτο σκαλοπάτι του βάθρου θέτοντας, εαυτούς επι τω έργω, και τα θεμέλια που θα υπηρετήσουν το διπλό σκοπό τους: Την αγωνιστική ζύμωση και ένα μετάλλιο στους επικείμενους Ολυμπιακούς Αγώνες το 2012. Στη δεύτερη θέση ακολουθησαν οι συμπατριώτες τους,  περσινοί νικητές, Πιέρ Λεμπουσέ και Βένσέν Γκαρό. Οι Άγγλοι Λουκ Πέσιενς και Στιούαρτ Μπιδελ πέτυχαν την τέταρτη θέση στην τελευταία ιστιοδρομία και κατάφεραν να πλασαριστούν στην τρίτη θέση της γενικής κατάταξης με 72 βαθμούς ποινής. Δυστυχώς οι Έλληνες πρωταθλητές Μάντης και Καγιαλής δεν έτρεξαν όπως ήθελαν στην τελευταία ιστιοδρομία των μεταλλίων, τερμάτισαν προτελευταίοι και ολοκλήρωσαν τη διοργάνωση στην 5η θέση με 78 βαθμούς ποινής (3, 5, 11, 5, 4, 13, 9, 4, 26, 6, 18). Στην τέταρτη θέση της γενικής κατάταξης τερμάτισαν με 78 βαθμούς ποινής οι Ιάπωνες ιστιοπλόι Ιαμούρα και Ματσουνάγκα. Το έτερο ελληνικό πλήρωμα των Καμπουρίδη και Παπαδόπουλο κατετάγη 11ο με 94 βαθμούς ποινής.

Στα λαοφιλέστερα Laser Std. ο Βρετανός χρυσός ολυμπιονίκης του Πεκίνου, Πολ Γκούντισον τερμάτισε τρίτος στην ιστιοδρομία των μεταλλίων και πρώτος στη κατηγορία του με 44 βαθμούς ποινής. Ο Αυστραλός Τομ Σλίνγκσμπυ ανέβηκε στην δεύτερη θέση του βάθρου με 3 βαθμούς διαφορά από τον Γκούντισον, ακολουθούμενος από τον Βρετανό Νικ Τόμσον με 53 βαθμούς ποινής. Οι Αντώνης Μπουγιούρης και Ευάγγελος Χειμώνας σε σύνολο 127 αθλητών τερμάτισαν στην 29η και 31η θέση με 145 (3, 10, 12, 12, 34, 5, 14, 29, 33, 27) και 156 (7, 8, 10, 5, DNC, 5, DNE, 15, 39, 23) βαθμούς ποινής.
Οι ιστιοπλόοι ανανέωσαν το ραντεβού τους για το επόμενο Παγκόσμιο Κύπελλο της ISAF στο Ιερ της Γαλλίας.