Ιστιοπλοΐα Αγώνες Ιστιοπλοΐας Τριγώνου Επεξεργασία
Τρίγωνα - Ιστιοπλοΐα
Ασημένιο μετάλλιο για Καμπουρίδη και Παπαδόπουλο στην Ολλανδία
Δευτέρα, 30 Μάιος 2011 07:15

Το Παγκόσμιο Κύπελλο της Διεθνούς Ιστιοπλοϊκής Ομοσπονδίας Delta Lloyd Regatta 2011 ολοκληρώθηκε την Κυριακή 29 Μαΐου στο Μέντεμπλικ της Ολλανδίας, οι Έλληνες ιστιοπλόοι των 470 Παναγιώτης Καμπουρίδης και Στάθης Παπαδόπουλος κατέκτησαν το ασημένιο μετάλλιο, ενώ οι πρωταθλητές Παναγιώτης Μάντης και Παύλος Καγιαλής κατετάγησαν 4οι στην ίδια κατηγορία.

Το Σαββατοκύριακο στις κούρσες των μεταλλίων Αυστραλοί και Ολλανδοί κέρδισαν τις εντυπώσεις καθώς 6 μετάλλια για την κάθε χώρα προστέθηκαν στην αλυσίδα των επιτυχιών τους. Το 5ο Παγκόσμιο Κύπελλο της ISAF ανέδειξε τους Ολλανδούς διοργανωτές, οι οποίοι ανέβηκαν τέσσερις φορές στην πρώτη θέση του βάθρου για τις κατηγορίες 2.4, 470 γυναικών, Laser radial και Match Racing γυναικών. Από ελληνικής πλευράς στην κατηγορία των 470 Γιώργος Βασίλας και Ακύλας Δρούγκας κατετάγησαν 17οι. Η Σοφία Παπαδοπούλου με την Αλίνα Στρατηγίου στα 470 γυναικών τερμάτισαν 21ες ενώ οι Γιώργος Παναγιωτίδης και Δημήτρης Μπενάκης με 49er τελείωσαν τη διοργάνωση στην 18η θέση. Ο Παναγιώτης Κοτσοβός και ο Παναγιώτης Δαβουρλής αγωνίστηκαν στην κατηγορία των FINN και έφεραν εις πέρας την αποστολή τους στην 48η και 53η θέση της γενικής κατάταξης. Στα RS:X ο Στέφανος Λεονέτι από την Πάρο, αναρριχήθηκε στην 8η θέση της γενικής κατάταξης.